Перални със сушилня
Плюсове и минуси на комбинираната пералня със сушилня
В днешно време сушилнята се е превърнала в незаменима част от ежедневието ни. Кой не иска сухо пране без досадно простиране? Не винаги обаче разполагаме с достатъчно пространство, за да си вземем пералня и сушилня отделно. Тогава решението ни е само едно – комбинирана пералня със сушилня.
Класическата комбинация пералня + сушилня е основно пералня, в която е вградена кондензаторна сушилня. Слагате мръсното пране и го вадите чисто, свежо и сухо. Толкова просто ли е наистина колкото звучи? Да видим.
Комбинираната перална със сушилня е практичен уред 2 в 1, който може да изпълнява отделни програми за пране и сушене, но също може и да работи с комбинираната програма, която пере и суши.
Въздухът, използван за сушене на прането, кондензира във вода в кондензатора. В обикновената барабанна сушилня кондензаторът се охлажда с външен въздух през маркуч. При комбинирания модел това се прави с вода. В резултат на това машината използва по-малко енергия.
Има и някои изключения: Bosh и Siemens, например, охлаждат с въздух вместо с вода. Това не означава обаче, че техните уреди изобщо не използват вода за почистване на кондензатора.
Можете да стартирате отделна програма за пране и сушене, т.е. да използвате сушилнята само тогава, когато желаете. Дори да не останете доволни от начина, по който уредът изсушава прането, можете винаги да го използвате само като пералня.
Барабанът на комбинираната машина е по-малък от този на обикновената сушилня. За някои хора това има предимството, че прането излиза по-малко намачкано, отколкото с отделна сушилня. За други – пък че могат да сушат по-малко дрехи наведнъж.
И тъй като гледните точки винаги са различни, важното е вашият уред да отговаря на нуждите ви и от пране, и от сушене.
Предимства на комбинираната перална със сушилня
- Лекота на използване
Това включва както прането и сушенето, така и почистването на уреда. Когато използвате комбинирана програма, можете да използвате времето си за някоя друга задача у дома, вместо постоянно да се суетите около отделните уреди.
Ако имате самостоятелна сушилня, трябва да прехвърлите чистото пране в нея. И когато то никак не е малко, си е сериозен ангажимент. Да не говорим за болките в кръста и гърба. При комбинираната машина си спестявате всичко това.
Но имайте предвид: това не важи в случаите, когато искате да изперете повече пране от максималния обем на сушилнята. Тогава ще трябва да изкарате част от прането и да го изсушите отделно.
Друго предимство е по-лесното почистване. Пералнята със сушилня няма тава за кондензация, която трябва да изпразвате. Тъй като уредът е свързан към изхода на вода, кондензната вода също се отвежда през него. Тя няма и филтър за пухчета и филтри за конденз. Всъщност можете да поддържате комбинирания си уред също като пералнята, с която сте свикнали.
- Спестявате пари
Вместо да купувате два скъпи уреда, купувате само един. Така можете да изберете нещо наистина добро. Когато избираме поотделно, много често се опитваме да спестим някой лев и това няма как да не е за сметка на качеството и ефективността.
- Използвате по-малко място
Два големи уреда във всекидневната са всичко друго, но не и естетика. Много често се въздържаме от сушилня, макар и да мечтаем за нея, просто защото нямаме място.
Много хора слагат двата уреда един върху друг, но това едва ли е добре за всеки един от тях, а и не изглежда много красиво.
Комбинацията пералня + сушилня спестява място с ширина на челния товарач 60 см и височина около 85 см. Дълбочината на уреда може да варира между 55 и 70 см. Вече се предлагат и slim перални + сушилни, ако сте наистина ограничени в пространството.
Понякога не само мястото се оказва проблем, за да поставите отделна сушилня. Можете да разполагате с пространство, но да няма подходящо място за свързване към ВИК мрежата. Представете си, че поставили нови, скъпи шкафове в кухнята и не сте планирали място за сушилня. След време обаче решавате, че искате такава, но вече няма как да я впишете във всичко това.
- Повече функции
Много хора смятат, че комбинацията пералня + сушилня има по-малко възможности, но това не е така. Комбинираният уред може да бъде оборудван и със сензор за натоварване, който регулира консумацията на вода и продължителността на програмата спрямо теглото на прането.
Предлагат се и комбинирани уреди със защитен барабан за дрехи или опция за добавяне на пране по време на цикъла. Така че не се страхувайте, че ще бъдете ограничени откъм функции. Важното е просто да изберете наистина добър и качествен уред.
Недостатъци на комбинираната перална със сушилня
- По-голям разход на енергия
Ако не слагате винаги достатъчно пране в сушилнята, ще изразходвате излишно вода и ток. Консумацията на комбинирания уред по принцип е по-висока, тъй като това е едно устройство, което изпълнява две задачи.
В някои случаи може да бъде по-изгодно да закупите пералня с енергиен клас А и сушилня с термопомпа. Те имат по-ниски разходи на електроенергия.
Кой е най-добрият избор за вас в това отношение, зависи и от това колко често използвате уреда, какъв капацитет на сушене ви е нужен и можете ли да си позволите уред от висок клас.
- По-голяма продължителност на програмата
Когато поставите прането си първо в пералня, а след това го прехвърлите в сушилня, ще бъдете готови за по-кратко време. Обикновено комбинираният уред с нуждае от повече време, за да приключи програмата нон-стоп.
- По-кратък живот
Комбинираната пералня може да има по-кратък живот, тъй като се използва по-често. Тя се износва по-бързо, защото върши и работата на пералня, и тази на сушилня.
- Капацитетът на сушене е по-малък
Капацитетът на пране е голям, но няма как да се възползвате от него и при сушилнята. Можете да сушите по-малко дрехи, отколкото да изперете. И трябва да прецените правилно колко дрехи да поставите в комбинираната програма нон-стоп.
Предпочитани марки комбинирани перални със сушилня
- LG
- AEG
- Samsung
- Bosch
Когато сравнявате различните марки, трябва да обърнете внимание на капацитета, скоростта, нивото на шум, консумацията на енергия, разнообразието от програми, а защо не и на цвета и дизайна?
Помислете и дали искате вашият уред да има някои от тези функции:
- Функция против намачкване: Това означава, че ще гладите по-малко.
- Сензор за зареждане: Уредът разбира точно какъв тип пране има в барабана и съответно настройва нужната програма. Това ви спестява вода и енергия.
- Барабан за защита на дрехите: Дрехите се износват по-малко.
- Отложен старт: Можете да изберете програма, която да стартира по-късно, например през нощта за по-нисък разход на електроенергия.
- Ниско ниво на шум: Ако уредът се намира във вашата всекидневна, в която спи някои член на семейството, тази функция е особено полезна.
- Заключване за деца: Детето ви няма да може да отвори вратата на уреда и да се нарани или да предизвика инцидент.
- Сензор за влажност: Благодарение на него при комбинирана програма уредът ще спре веднага щом прането е сухо. Така също ще спестите електроенергия.